Intel’in Günlük Kullanıcılar İçin Geliştirdiği Yeni SSD Belleği ‘SSD 665p’ Duyuruldu

tarafından
12
Intel’in Günlük Kullanıcılar İçin Geliştirdiği Yeni SSD Belleği ‘SSD 665p’ Duyuruldu

İntel, Güney Kore’de düzenlediği bir etkinlik kapsamında iş odaklı yeni ürünlerini tanıttı. Intel’in tanıtımını yaptığı ürünlerden bir tanesi de günlük kullanıcılar için hazırlanan “SSD 665p” oldu.

Teknoloji devi Intel, birkaç saat önce Güney Kore’de bir etkinlik düzenledi. Intel’in “Bellek ve Depolama Günü” etkinlikleri kapsamında şirketin daha çok iş odaklı geliştirdiği yeni teknolojiler tanıtıldı. Ancak tanıtılan ürünlerin arasında bir de, günlük kullanıcıları yakından ilgilendiren bir ürün bulunuyor. Intel’in “SSD 665p” olarak tanıttığı yeni SSD belleği, şirketin geçtiğimiz dönemlerde piyasaya sürdüğü “SSD 660p”nin güncellenmiş hali.

Aslına bakacak olursak SSD 665p, selefine oranla çok da büyük yenilikler getirmiyor. Intel’in yeni SSD’si önceki sürümüne benzer bir şekilde “Silicon Motion SM2263” 4 kanal kontrolörüne sahip ancak bu kez Intel’in ikinci nesil 96 katmanlı 3D QLC NAND’ı kullanılmış durumda. Bu durum, performans açısından daha hızlı bir SSD imkanı sunarken, Intel’in yeni SSD’lerinin fiyatının biraz daha uygun olabileceğini gösteriyor.

Intel SSD 665p

Intel, yeni “SSD 665p” ile eski “SSD 660p”nin performans farkını açıkça gösterebilmek için, tanıtımlar sırasında küçük bir de test yaptı. Yapılan test, Asus markalı iki dizüstü bilgisayar üzerinde gerçekleştirildi ve “CrystalDiskMark 7” isimli bir program kullanıldı. Dilerseniz şimdi de aradaki farkı gösteren o görüntüye bakalım.

Test sonuçları

Yapılan canlı testlerde her ikisi de 1 TB boyutunda olan SSD 660p ve SSD 665p kullanıldı. Sol tarafta görebileceğiniz üzere SSD 660p, saniyede 1.228 MB okuma ve 1.333 MB yazma yaparken SSD 665p ise saniyede 1.816 MB okuma ve 1.887 MB yazma yapabiliyor. Ancak bu ölçümlerde SSD belleklerin büyük oranda boş olduklarının bilinmesi gerekmektedir. Sistem doldukça bu hızlarda az da olsa düşmeler yaşanabilmekte.